• Celoškolské zasadnutie Rady rodičov

v pondelok 23. septembra 2019 o 17.00 hod. sa v športovej hale Gymnázia Pierra de Coubertina uskutoční celoškolské zasadnutie Rady rodičov.

Následne sa uskutočnia triedne zasadnutia Rady rodičov v jednotlivých triedach.

Srdečne Vás pozývame na stretnutie s učiteľmi školy.

• 12. fórum škôl Pierra de Coubertina v Mâcone (Fr)

• Od 24.8 do 31.8 sa v krásnom prostredí francúzskeho Mâconu uskutočnilo v poradí 12. fórum škôl Pierra de Coubertina, na ktorom sa stretlo 24 delegácií z 22 krajín sveta. Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch sa na ňom zúčastnilo pod vedením p. profesorky Evy Corticelli v zložení: Barbora Blštáková (V.B), Tereza Kublová a Natália Pločeková (Oktáva), Ema Višňovská (IV.B), Andrej Beňačka, Juraj Štefanka (IV.C) a Adam Aponyi (III.C).

Počas celého týždňa sme spoznávali rôzne kultúry, vytvorili sme si medzinárodné priateľstvá a prezentovali sme Piešťany a Slovensko ostatným krajinám. Hlavnou myšlienkou bolo šírenie olympijských ideálov, a preto sa športové súťaženie nieslo v duchu rešpektovania súpera a prekonávania vlastných hraníc. Behali sme, skákali sme do diaľky starovekým štýlom, tj. s kilovým závažím, plávali sme, hrali sme paralympijský petanque, basketbal či ping pong sediac na invalidných vozíkoch. V rámci súťažných disciplín sme sa všetci umiestnili na popredných priečkach a odniesli sme si ocenenie "Coubertin Award".

Celý týždeň sme boli rozdelení do skupín, keďže cieľom bola spolupráca a nadviazanie kontaktov s ľuďmi z iných krajín. Ubytovaní sme boli taktiež separátne od našich krajanov. Napríklad Andrej zdieľal izbu s Nemcom, Indom a Keňanom a Ema s dievčaťom z Japonska a Poľska.

Ako delegácia sme spoločne absolvovali sprievod cez mesto Mâcon v tradičných myjavských krojoch a nakoniec sme zatancovali na námestí ľudový tanec. Slovensko sme odprezentovali v tom najlepšom svetle na tzv. Mini Expe, výstave, kde mala každá delegácia svoj stánok s tým najzaujímavejším zo svojej krajiny. Jedla, ale i suvenírov bolo všade neúrekom.

To najkrajšie z oblasti Burgundska sme mali možnosť vidieť počas návštevy stredovekého mesta Cluny. Keďže sme sa nachádzali neďaleko mesta Dijon, snáď každý si zakúpil tradičnú horčicu ako suvenír.

Náš bohatý program zahŕňal aj rôzne art workshopy, na ktorých sme nacvičovali moderné tance, gymnastickú zostavu, hrali sme divadlo vo francúzštine, vytvárali sme pieseň fóra (forum song) či návrh „forum banner-a“. Denne sme sa zúčastňovali diskusií tykajúcich sa problémov súčasného športu, ale aj o olympizme ako takom. Každý z nás na konci týždňa odprezentoval to, čo sa počas tých pár dní naučil. Bolo krásne sledovať toľko šikovných mladých ľudí.

Fórum Pierra de Coubertina, Mâcon a celkovo Francúzsko v nás zanechali úžasné dojmy a najmä silné spomienky, na ktoré nikdy nezabudneme!

Fotografie sa nachádzajú v školskej fotogalérii.