Program Škola priateľská k deťom je celoročná iniciatíva Slovenskej nadácie pre UNICEF, ktorá podporuje školy pri vytváraní bezpečného, inkluzívneho a rešpektujúceho prostredia pre všetkých žiakov. Jeho základom je dôraz na dodržiavanie a uplatňovanie práv dieťaťa v každodennom fungovaní školy.
V školskom roku 2025/2026 sa do programu zapojilo aj naše gymnázium. Cieľom bolo systematicky budovať prostredie, v ktorom sú princípy Dohovoru o právach dieťaťa prirodzenou súčasťou vzdelávania i školského života.
Počas celého roka sme realizovali rôzne aktivity zamerané na podporu práv detí a ich uvedomenie si medzi žiakmi. Vytvárali sme priestor na aktívnu prácu s Deklaráciou práv dieťaťa a v spolupráci s UNICEF sme pre žiakov z prímy a tercie pripravili besedy venované životu detí a ich právam vo svete. Naša škola sa zapojila aj do tradičných aktivít UNICEF, ako sú charitatívna zbierka Modrý gombík a iniciatíva Modré svetlá UNICEF, čím sme vyjadrili solidaritu s deťmi v náročných životných situáciách.
Po splnení všetkých stanovených kritérií sme projekt úspešne ukončili a získali prestížny titul „Škola priateľská k deťom“, ktorý potvrdzuje naše úsilie vytvárať školu, kde sa každý žiak cíti prijatý, rešpektovaný a bezpečný.
RNDr. Ľubica Synaková, predsedníčka PK GEO
Mgr. Zuzana Dvořáková, predsedníčka PK OBN
Mgr. Stanislava Šimová, koordinátorka dobrovoľníkov