• Otvorenie školského roka 2024/2025 a program na 2. september 2024

• 09:30 – 10:30       triednické hodiny I.A, I.B, I.C, I.D a príma

Pozn.: obedy budú vydávané od 3. septembra 2024

• Fyzika počas školského roka 2023/2024 a nielen tá

• Tento školský rok sme na našej škole privítali nielen učiteľov fyziky z celého Slovenska, ktorí nás navštívili v rámci 51. ročníka Vanovičových dní, ale i bývalých študentov – p. Martina Štepkup. Ondreja Beláňa, tí sa presadili vo svete, či p. Roman Kišš, autor PMD počítačov.

Žiaci tercie a kvarty počas exkurzie: Spoznávame Slovensko – Juh a Východ „zablúdili“ až do Parku tmavej oblohy na Kolonickom sedle, kde mohli pozorovať nočnú krásu nad svojimi hlavami. Potom sme našu expedíciu vyslali do Bratislavy, tam pod vedením p. prof. Matejákap. prof. Urbanovej, objavovali čaro vedeckého sveta počas Európskej noci výskumníkov.

Už v novembri si naši študenti zmerali sily so svojimi rovesníkmi v tímových súťažiach:

Fyzikálny náboj

Kategória Juniori

• Družstvo kvintyAdrian Šebo, Markus Figura, Viktor Vančo, Tomáš Matečný, Adrián Kamenický22. miesto
            • Zmiešané družstvoAnna Ondrusová, Emma Mútna (II. B), Alexander Roman Lauko, Matúš Dvoran (I. D), Matej Marci (II. A) – 47. miesto

Kategória Seniori

• Družstvo oktávy s FoxovcamiDenis Šebo, Filip Nedelka, Natália Banasová (Oktáva), Michal Fox (IV. A), Nikolas Fox (III. A) – 30. miesto
            • Družstvo tretiakov a septimánovJuraj Kubačka, Samuel Deanko (III. C), Matej Kubranský, Peter Matúš Štubňa (Septima), Tereza Bohunčáková (III. D) – 36. miesto

Náboj junior

• Družstvo z kvarty v zložení Hana Rybanská, Lenka Augustínová, Olívia Černáková a Samuel Vulgan obsadilo v Piešťanoch 1. miesto a na Slovensku im patrilo 159. miesto.
            • Družstvo zložené zo žiakov kvarty a tercie Šimon Kovár, Filip Orlovský, Leonard Gallo (K) a Maiia Volobueva (T) bolo v Piešťanoch na 2. mieste a na Slovensku skončili na 175. mieste.

Po hektickom úvode prišlo intenzívne obdobie získavania nových vedomostí. Vyučujúci podľa možností obohacovali hodiny experimentami, projektami, ktoré študentom dovolili viac nazrieť do tajov fyziky. Primania si vyskúšali v praxi ako zvládajú premeny fyzikálnych jednotiek pri pečení palaciniek. V marci sa 10 žiakov z III. A, III. B, IV. A, sexty a oktávy zúčastnilo pod vedením p. prof. Mikušovej podujatia Masterclasses 2024 na FMFI v Bratislave, ktoré umožňuje medzinárodnú spoluprácu na lekciách z časticovej fyziky pre študentov stredných škôl. Žiaci prímy až sexty, 1. a 2. ročníka navštívili Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci a túto svoju expedíciu obohatili i poznávaním mesta – návštevou zámku, zámockého parku či vlastivedného múzea. Naši najmladší študenti si v Starej elektrárni pod vedením p. Ing. Menyhartovej a jej pomocníkov zo SPŠ elektrotechnickej vyrobili elektronickú hračku. O svojom pozitívnom vzťahu k fyzike našim druhákom a sexte prišla porozprávať bývalá študentka Gabriela Kotúčová, ktorá spolupracuje so SAV v oblasti mikročastíc. Tretiaci navštívili vedecko-zábavné centrum v Bratislave – AuréliumEnergoland v Mochovciach.

Horšie sa nám darilo s fyzikálnou olympiádou. Emma Mutná z II. B sa i popasovala s úlohami domáceho kola, avšak krajského sa nakoniec nezúčastnila, keďže sa termín prekrýval s inou školskou akciou.

A čo iné súťaže?

Do domáceho kola IQ olympiády sa zapojilo 17 žiakov a z nich do regionálneho kola postúpili Filip OrlovskýŠimon Kovár z kvarty. V regionálnom kole, v ktorom súťažilo takmer 100 žiakov, obsadil Filip 28. miestoŠimon 37. Žiaci kvarty sa presadili i v okresnom kole matematickej olympiády, z ktorého Šimon KovárMaxim Procházka postúpili do krajského. V krajskom kole Šimon ako úspešný riešiteľ obsadil 7. miesto.

V okresnom kole Pytagoriády nás úspešne reprezentovali z prímy Adriana Kurucová, Kamil Dzuro a Lukáš Mrva, zo sekundy Oliver Petrík.

A úspešných riešiteľov sme mali i v okresnom kole matematickej olympiády, a to Mateja Kovára z prímy a Olivera Petríka zo sekundy.

Všetkým, ktorí sa podieľali na našich úspechoch v tomto školskom roku, ĎAKUJEME a všetkým študentom i vyučujúcim prajeme krásne leto plné oddychu a krásnych zážitkov!

PK fyziky