Letná škola pre budúcich prímanov nášho gymnázia
Pre každého žiaka je nástup na novú školu zásadnou udalosťou jeho detstva. O čo viac musia tento moment prežívať žiaci základných škôl, ktorí sa stanú gymnazistami osemročného štúdia. Od vzrušenia až po obavy z nového prostredia, nových spolužiakov, nových vyučujúcich a nových nárokov na štúdium. Aj tento rok sa k študentom gymnázia 2. septembra už po 24-krát pripoja žiaci triedy príma. Nebude to však pre nich hlboký otras, pretože mnohí z nich už počas troch augustových dní mali možnosť preskúmať nielen zákutia školy a spoznať svojich nových spolužiakov, ale dozvedieť sa viac aj o meste a jeho okolí.
Už v stredu 18. augusta sa mierne vystrašení, predsa však odhodlaní prieskumníci, žiaci budúcej prímy, stretli so svojou nastávajúcou triednou profesorkou Martou Löfflerovou, aby bližšie spoznali svoju triedu i seba navzájom. Po vzájomnom predstavení a krátkej prehliadke starej budovy školy ich v bufete privítala pani Evka, ktorá im pripravila na osvieženie citronádu a skvelé palacinky s džemom. Tu sa ku skupine pridal aj pán profesor Chrvala, ktorý bude ich zastupujúcim triednym. Po doplnení energie pokračovali v prehliadke školy a po návrate do triedy pracovali na jej skrášlení - sadili kvety, pripravili tabuľu pre ostatných spolužiakov a pracovali na tvorbe nástenky.
Vo štvrtok sa pod vedením pána profesora Petra Rusnáka a za asistencie triednej profesorky Löfflerovej a profesorky Krajčovej vybrali spoznávať mesto Piešťany. Program pod názvom „Neviditeľné miesta nášho mesta“ rozohral pátračskú akciu hľadania vplyvu legendy páva na rozkvet mesta a skrytej symboliky barlolámača v skvostnom diele premostenia Váhu od Emila Belluša. Študenti prímy sa s entuziazmom pustili do akcie hľadania krásy mesta v okolí meandrujúceho toku bludného Váhu, hľadania odkazu dona Antonia Srholca v parku za školou a prijali pozvanie aj k putovaniu po stopách rodiny Winterovcov, oživovali pamäť na miestach zaniknutých synagóg a kúpeľných domov. Dozvedeli sa o Adamovi Trajanovi a jeho básni, o uzdravujúcich prameňoch a žriedlach, o klasicistickej, secesnej, funkcionalistickej i brutalistickej architektúre v meste, o nešťastných kúpeľoch Františka Jozefa a o cisárovnej Alžbete „Sissi“ Rakúskej, ako aj o stretnutí troch panovníkov v Thermia Palace.
Posledný deň letnej školy bol dňom turistiky. Odhodlaní prímani spolu s triednou prof. Löfflerovou a prof. Rusnákom v ranných hodinách vyrazili zo základného tábora expedičným štýlom cez Červenú vežu cestou Beethovenovej aleje až k prvému výškovému táboru u Furmana. Výškové družstvo ďalej pokračovalo vo výstupe sérakmi Havrana, aby následne diretissimou zdolalo západné svahy Ahoja. Odtiaľ členovia družstva zlanili na Banku a cez kúpeľný ostrov sa úspešne vrátili do základného tábora. Odmenou im boli krásne výhľady do doliny Váhu, na staroslovanské hradiská, stredoveké strážne hrádky a románske kostolíky, renesančné zámky a dokonca aj na Štefánikovu mohylu na Bradle.
Tie tri dni ubehli rýchlo. A hoci sa to nezdá, aj štúdium prímanov na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch ubehne tak rýchlo ako sa valí voda dolu malebnou cestou Váhu až do Dunaja. Ale to už bude iný príbeh...
Marta Löfflerová / Peter Rusnák