• Pokyny k začiatku školského roka 2021/2022

• Vážení rodičia, milí žiaci,

vo štvrtok 02.09.2021 o 8.00 hod. začíname nový školský rok 2021/2022.

Vstup do budovy školy je možný od 7.30 hod.,

• žiaci maturitných ročníkov, IV.B a žiaci prichádzajúci do školy na bicykloch vstupujú cez vchod pri HALE,
            • žiaci ostatných ročníkov vstupujú cez hlavný vchod,
            • všetci žiaci prejdú ranným filtrom (dezinfekcia rúk a meranie teploty),
            • v budove školy je nutné mať prekryté horné dýchacie cesty.

Rodičia a plnoletí žiaci elektronicky pošlú Vyhlásenie o bezpríznakovosti a Oznámenie o výnimke z karantény  - prostredníctvom Edupage od 01.09.2021.

Žiaci prvého ročníka a prímy prinesú vyplnené tlačivá - Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti a Oznámenie o výnimke z karantény. Odovzdanie vyhlásení je v zelenej farbe okresu  COVID automatu na báze dobrovoľnosti, avšak uľahčí administrativny proces zberu údajov pri zhoršení epidemiologickej situácii v triedach školy.

Stravovanie je zabezpečené od  pondelka 06.09.2021 pre žiakov, ktorí uhradili poplatok za stravu a majú zakúpený čip.

Tešíme sa na Vás!

• Záujem o samotestovanie žiakov - anketa

• Vážení žiaci, vážení rodičia,

v súvislosti s nástupom žiakov do škôl, ponúklo ministerstvo možnosť dobrovoľného samotestovania žiakov v domácom prostredí. Na uvedený účel vyčlenilo zdarma pre každého záujemcu jednu sadu (25 ks) antigénových testov.

Vyjadriť svoj záujem / nezáujem o získanie týchto testov je predĺžený do 27.08.2021 (piatok) do 09,00 hod.  Anketu nájdete na rodičovskom konte edupage - komunikácia, prihlasovanie.

Testy budú následne doručené do školy a odovzdané prihláseným záujemcom.  Podpisom ich preberie rodič, resp. plnoletý žiak.

(V prípade problémov s prihlásením kontaktujte administrátora p. Ondrejku)

• Spoznaj spolužiakov, školu, mesto a okolie

• Letná škola pre budúcich prímanov nášho gymnázia

Pre každého žiaka je nástup na novú školu zásadnou udalosťou jeho detstva. O čo viac musia tento moment prežívať žiaci základných škôl, ktorí sa stanú gymnazistami osemročného štúdia. Od vzrušenia až po obavy z nového prostredia, nových spolužiakov, nových vyučujúcich a nových nárokov na štúdium. Aj tento rok sa k študentom gymnázia 2. septembra už po 24-krát pripoja žiaci triedy príma. Nebude to však pre nich hlboký otras, pretože mnohí z nich už počas troch augustových dní mali možnosť preskúmať nielen zákutia školy a spoznať svojich nových spolužiakov, ale dozvedieť sa viac aj o meste a jeho okolí.

Už v stredu 18. augusta sa mierne vystrašení, predsa však odhodlaní prieskumníci, žiaci budúcej prímy, stretli so svojou nastávajúcou triednou profesorkou Martou Löfflerovou, aby bližšie spoznali svoju triedu i seba navzájom. Po vzájomnom predstavení a krátkej prehliadke starej budovy školy ich v bufete privítala pani Evka, ktorá im pripravila na osvieženie citronádu a skvelé palacinky s džemom. Tu sa ku skupine pridal aj pán profesor Chrvala, ktorý bude ich zastupujúcim triednym. Po doplnení energie pokračovali v prehliadke školy a po návrate do triedy pracovali na jej skrášlení - sadili kvety, pripravili tabuľu pre ostatných spolužiakov a pracovali na tvorbe nástenky.

Vo štvrtok sa pod vedením pána profesora Petra Rusnáka a za asistencie triednej profesorky Löfflerovej a profesorky Krajčovej vybrali spoznávať mesto Piešťany. Program pod názvom „Neviditeľné miesta nášho mesta“ rozohral pátračskú akciu hľadania vplyvu legendy páva na rozkvet mesta a skrytej symboliky barlolámača v skvostnom diele premostenia Váhu od Emila Belluša. Študenti prímy sa s entuziazmom pustili do akcie hľadania krásy mesta v okolí meandrujúceho toku bludného Váhu, hľadania odkazu dona Antonia Srholca v parku za školou a prijali pozvanie aj k putovaniu po stopách rodiny Winterovcov, oživovali pamäť na miestach zaniknutých synagóg a kúpeľných domov. Dozvedeli sa o Adamovi Trajanovi a jeho básni, o uzdravujúcich prameňoch a žriedlach, o klasicistickej, secesnej, funkcionalistickej i brutalistickej architektúre v meste, o nešťastných kúpeľoch Františka Jozefa a o cisárovnej Alžbete „Sissi“ Rakúskej, ako aj o stretnutí troch panovníkov v Thermia Palace.

Posledný deň letnej školy bol dňom turistiky. Odhodlaní prímani spolu s triednou prof. Löfflerovou a prof. Rusnákom v ranných hodinách vyrazili zo základného tábora expedičným štýlom cez Červenú vežu cestou Beethovenovej aleje až k prvému výškovému táboru u Furmana. Výškové družstvo ďalej pokračovalo vo výstupe sérakmi Havrana, aby následne diretissimou zdolalo západné svahy Ahoja. Odtiaľ členovia družstva zlanili na Banku a cez kúpeľný ostrov sa úspešne vrátili do základného tábora. Odmenou im boli krásne výhľady do doliny Váhu, na staroslovanské hradiská, stredoveké strážne hrádky a románske kostolíky, renesančné zámky a dokonca aj na Štefánikovu mohylu na Bradle.

Tie tri dni ubehli rýchlo. A hoci sa to nezdá, aj štúdium prímanov na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch ubehne tak rýchlo ako sa valí voda dolu malebnou cestou Váhu až do Dunaja. Ale to už bude iný príbeh...

Marta Löfflerová / Peter Rusnák